Array ( [description] => Prieskumy sledujúce návyky spotrebiteľov pri nákupe odevov počas pandémie potvrdzujú zmeny v prístupe ku konzumácii módy naprieč Európou. Trend nahrádzania lacnejších dovážaných odevov v prospech lokálnej výroby by mohol dať výrazný impulz aj slovenskému textilnému priemyslu. [title] => Vplyv pandémie na podnikanie v odevnom priemysle [image] => /cms/resources/blur-18500821280.jpg [url] => https://tcpsk.com/blog/post/vplyv-pandemie-na-podnikanie-v-odevnom-priemysle )

Vplyv pandémie na podnikanie v odevnom priemysle

Prieskumy sledujúce návyky spotrebiteľov pri nákupe odevov počas pandémie potvrdzujú zmeny v prístupe ku konzumácii módy naprieč Európou. Trend nahrádzania lacnejších dovážaných odevov v prospech lokálnej výroby by mohol dať výrazný impulz aj slovenskému textilnému priemyslu.

Väčšina obchodov, vrátane predajní s odevmi a módnych ateliérov, ostali v marci tohto roka na niekoľko mesiacov uzatvorené. Následné ekonomické obmedzenia už len prehlbovali vysoké straty z predaja. Finančné výsledky, ktoré zverejňujú veľké obchodná reťazce ako napr. španielska skupina Inditex, britský maloobchodný predajca Next či švédska sieť H&M, odhalili nesmierny dopad pandémie na tento sektor. 

Slovenskí módni tvorcovia a maloobchodní predajcovia odevov však vidia v kríze aj novú príležitosť pre európsky textilný a odevný priemysel. Stále viac ľudí sa pri kúpe odevu rozhoduje v prospech kvalitnejších a lokálne vyrobených odevov. 

Prieskumy sledujúce návyky spotrebiteľov pri nákupe odevov počas pandémie potvrdzujú zmeny v prístupe ku konzumácii módy naprieč Európou, napríklad z výsledkov prieskumu YouGov vyplýva, že viac ako tretina nemeckých spotrebiteľov sa domnieva, že módne značky by mali výrazne zlepšiť pracovné podmienky ľudí pracujúcich v tomto sektore, štvrtina Talianov deklaruje celkové obmedzenie nákupu oblečenia a značný podiel Britov sa prikláňa k tomu, že by oblečenie malo byť vyrábané tak, aby vydržalo dlhšie a spotrebitelia by mali vo väčšej miere oblečenie opravovať a menej nakupovať. 

Trend nahrádzania lacnejších dovážaných odevov v prospech lokálnej výroby by mohol dať výrazný impulz aj slovenskému textilnému priemyslu.

Darina Tvoríková, majiteľka módneho štúdia DARIN COLLECTION

„Pandémia koronavírusu prinútila spotrebiteľov zmeniť svoje nákupné návyky alebo ich prinajmenšom prehodnotiť. Známe „nemám si čo obliecť“ nahradilo „nemám si to kam obliecť“. Zistili sme, že nepotrebujeme šatníky plné vecí, ale skôr funkčné, dobre kombinovateľné a najmä trvácne odevy.“

Podrobnosti

  • Zdieľaj:
  • Aktualita

    Top centrum podnikateliek

  • Dátum

    18. november 2020

Väčšina obchodov, vrátane predajní s odevmi a módnych ateliérov, ostali v marci tohto roka na niekoľko mesiacov uzatvorené. Následné ekonomické obmedzenia už len prehlbovali vysoké straty z predaja. Slovenskí módni tvorcovia a maloobchodní predajcovia odevov však vidia v kríze aj novú príležitosť pre európsky textilný a odevný priemysel.